PREMIO TRAKO

Witamy!

JAK BEZPIECZNIE PODRÓŻOWAĆ Z DZIECKIEM?
JAK BEZPIECZNIE PODRÓŻOWAĆ Z DZIECKIEM?

JAK BEZPIECZNIE PODRÓŻOWAĆ Z DZIECKIEM?

Nawet najbardziej uważny i czujny kierowca, nie ma wpływu na innych uczestników ruchu drogowego. Kwestia bezpieczeństwa na drodze jest jeszcze ważniejsza, jeżeli podróżujemy z małym dzieckiem na pokładzie. Jak zapewnić naszemu szkrabowi jak najbezpieczniejszą podróż – z tym pytaniem boryka się na co dzień niejeden rodzic. Tu znajdziecie kilka cennych wskazówek.

Pierwsza i główna zasada to ostrożna jazda. Kiedy podróżujesz ze swoim malcem, jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także za niego. Na drodze nie ma miejsca na szarże i popisy, zwłaszcza z małym pasażerem na pokładzie. Lepiej chwilę się spóźnić i zdjąć nogę z gazu, niż później żałować swoich kaskaderskich poczynań na drodze.

Prawo polskie już jakiś czas temu uregulowało sposób przewożenia dziecka w aucie. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, od kilkunastu lat funkcjonuje obowiązek przewożenia dzieci do lat 12 (o wzroście poniżej 150 cm) w specjalnie przystosowanym foteliku. W razie kolizji, dopasowany do wzrostu i wagi Twojego dziecka fotelik, może w znacznym stopniu uchronić je przed urazami, a nawet uratować życie. W żadnym wypadku nie możesz ulec prośbom Twojej pociechy i podróżować z nią na kolanach. Jedynymi pojazdami, których obowiązek przewożenia dziecka w foteliku ochronnym nie dotyczy są taksówki, radiowozy oraz karetki pogotowia.

Wiele maluchów nienajlepiej znosi podróż autem. Jest to spowodowane najczęściej tak zwaną „chorobą lokomocyjną”. Jeżeli Twoje dziecko ma nudności podczas jazdy samochodem, wymiotuje, albo po prostu narzeka, że źle się czuje nie ignoruj tego. Skontaktuj się z lekarzem, który z pewnością przepisze lek, pomagający Twojemu szkrabowi lepiej znieść kolejną podróż.

Poza tym pamiętaj, aby wyruszając w trasę ze swoim dzieckiem zabrać najważniejsze rzeczy. Jedzenie, napoje, ulubione zabawki malca, pieluchy, czy chusteczki – to zawsze warto mieć przy sobie. W czasie podróży może wydarzyć się wszystko, a planowana kilkunastominutowa przejażdżka może okazać się kilkugodzinną przeprawą przez miejskie korki. Twoje dziecko może szybko zgłodnieć, albo znudzić się podróżą, dlatego zawsze musisz być przygotowany na kilka scenariuszy. Poza tym w trasie warto robić sobie co jakiś czas przerwę na przystanek. Przekąsić coś z dzieckiem,  albo je nakarmić, przewinąć je, odetchnąć świeżym powietrzem – to zawsze pomaga w lepszym funkcjonowaniu w dalszej podróży.

Pamiętając o tych zasadach, Twoje dziecko będzie bezpieczniejsze, a Ty jako rodzic spokojniejszy, że zadbałeś o komfort swojej pociechy.